Roman Yazmak Çok Mu Zor?

Roman yazmak bu kadar çok mu zor diye bir soru soralım ve cevabını birlikte bulalım. İyi bir romancı olmak için önce İyi bir okuyucu olmak gerekir. Çünkü yazabilmek için önce hayatı, tabiatı ve de yazılmış kitapları iyi okumak gerekir. Burada önemli olan nokta da hayatı iyi okumak noktasıdır. Çok iyi bir kitap okuyucusu olabilirsiniz. Fakat iş hayatı okumaktan geçer. Hayatın size kazandırdığı tecrübeler ve hayatın sizden alıp götürdü kıymet ve değerler sizin yazma noktasında nerede olduğunuzu gösterecektir.

Bu yüzden Yunus Emre “Okumaktan mana ne, Kişi Hakkı bilmektir.” demiştir. Bu doğrultuda hayatı iyi okuduktan sonra onu yazabilmek için de iyi bir kalem gerekir. Kaleminizin gücü yazarlığınızın özü olacaktır.

Tüm bunları göz önüne aldığımızda iyi bir yazar olmanın iyi bir okuyucu olmaktan geçtiğini anlatmaya çalıştık. Peki sizce iyi bir yazar olmak için başlıkta da sorduğum soruyu tekrar ederek roman yazabilmek için neler gerekmektedir?

Yani roman yazmak çok mu zor? Cevaplarınızı bekliyorum.

İlgili Konular

2 yorum

  1. İyi bir roman yazabilmek için sadece İyi bir okuyucu olmak yetmez. Yetenek ve emek ister. Öncelikle iyi bir kurgu bilgisi olması lazım ve bu kurgu etrafında sağlam bir olay örgüsü ve doğal bir zaman süreci uygulanmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir