Osmanlıca Harfler – Osmanlı Türkçesi Hakkında

Osmanlıca alfabesi, yani Osmanlı Türkçesi alfabesinde Elif ortada ve sonda a olarak okunur. Başta a veya e olarak okunur. Vav harfi ortada ve sonda o,u,ü,ö sesleri vermek için kullanılır.Bazen de v olarak kullanıldığı olur. Güzel he sözcük içinde e harfi vermek için ve de he sesi almak için kullanılır. Sözcüğe ı,i ile başlıyacaksanız, Elif ve Ye harfini yan yana getirerek ı,i sesi alırsınız.

Osmanlica-harfler
Osmanlıca

2 Replies to “Osmanlıca Harfler – Osmanlı Türkçesi Hakkında”

  1. Osmanlı Türkçesi olarak da anılan Osmanlıca herkesin mutlaka bilmesi gereken bir alfabe ve dil özellikleri taşıyan bir yapıya sahiptir. Gerçek bir entellektüel mutlaka Osmanlı Türkçesi bilmelidir. Geçmişle geleceğin köprüsü olan bu dil muhtevası zamanımızın da asıl kaynaklarını teşkil edebilecek kapasiteye sahiptir. Ancak yalnızca Hüsn-ü Hat eserlerinde görebiliyoruz.
    Geleceğe taşınması gereken değerlerimizden olan Osmanlıca için daha fazla aktivite ve kurslar düzenlenmelidir.

  2. Osmanlıca olarak bilinen fakat Osmanlı dönemi Türkçesi olan bu dil Türkçedir. Günümüz Türkçesinden tek farkı Arapça ve Farsça dil unsurlarının çokça bünyesinde yer almasıdır. Dilin öz yapısının bozma dığından Türkçe hala köklü bir dünya dili olmaya devam etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir