Matematiğin Aydınlık Dünyası

KİTABIN ADI: MATEMATİĞİN AYDINLIK DÜNYASI
KİTABIN YAZARI: SİNAN SERTÖZ
YAYINEVİ: TÜBİTAK
BASIM YILI: 1996

Matematiğin Aydınlık Dünyası

1.KİTABIN KONUSU

Kitap, matematiğin sıkıcı bir ders değil,yaşamın başlı başına bir parçası olduğunu ünlü bilim adamlarının hayatlarından kesitler alarak anlatıyor.

Matematiğin Aydınlık Dünyası
Matematiğin Aydınlık Dünyası

2. KİTABIN ÖZETİ
Birçok insan için matematik, hayatı zehir eden derslerden,insanın içine korku salan sınavlardan ve okulu bitirir bitirmez kurtulacağı bir kabustan ibarettir.bazıları içinse matematik,hayatı anlamanın ve sevmenin yolu olabilmiştir. Çünkü hayatı sevmenin yolu -her şeyde olduğu gibi- onu anlamaktan geçer.
İlkokuldan beri matematiğin gerçek yüzünü görmemiş, onu benimsememiş kişiler tarafından eğitilen insanların matematikten nefret etmesi kadar doğal bir şey yoktur. Oysa ki matematik ezberlere, anlayışsızlıklara bağlı olan bir konu değildir. Matematik, Yaratıcının doğanın içine bıraktığı ipuçlarıdır.

3. KİTABIN ANA FİKRİ

Yazar,kitapta matematiğin yalnızca bir toplama, çıkarma gibi cebirsel işlemler topluluğu değil, tabiatın gerçekleriyle sıkı sıkıya örülmüş bir mantık ve anlam bütünlüğü olduğunu anlatıyor.

4. KİTAPTAKİ OLAYLAR VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ
Kitapta matematik tarihine adını yazdırmış bilim adamaları ve yaşadıkları olaylar konu edilmektedir.
Galois: Fransız matematikçisi, 1811-1832 yılları arasında yaşadı. 21 yıllık kısa ömrüne Galois teorisini sığdırmıştır.
Pisagor: Çok zengin bir ailenin çocuğu olan Pisagor ilk gençlik yıllarında özel hocalar elinde eğitim gördü. Yirmili yaşlara geldiğinde “Hocalarımdan öğrendiğim yeter. Ben dünyayı gezip görmek istiyorum.” der ve yüklü bir harçlıkla yola koyulur.daha sonra Çinlilerden öğrendiği dik üçgenler teoremin Hint rahiplerine öğreterek matematik tarihine adını altın harflerle yazdırır.

Mimar Sinan: Ünlü Türk mimar.1487 yılında doğmuştur. 60 yaşlarında mimarlığa başlamış ve aralarında Selimiye Camisinin de bulunduğu birçok esere imza atmıştır.17 Temmuz 1588 bir tamiratla uğraşırken belini kırması sonucu ölmüştür.

5. KİTAP HAKKINDAKİ ŞAHSİ GÖRÜŞLER

Yazar eserinde, matematiğin yalnızca akademisyenlerin loş koridorlarda birbirlerinin kulağına fısıldadığı anlaşılmaz bilgiler yumağı olmadığını,aksine hayatı dolu dolu yaşamış insanların sevinçleri, üzüntüleri, başarı ve yenilgileriyle oluşturdukları bir insanlık macerası olduğunu eğlenceli ve ilgi çekici bir dille anlatmıştır.

6. KİTAP YAZARI HAKKINDA KISA BİLGİ

Ali Sinan SERTÖZ

Doçent Doktor
Bilkent Üniversitesi Matematik Bölümü

İlgi Alanları:
Cebirsel Geometri: Cebirsel uzayların sınıflandırılması teorisi.
Değişmeli Cebir: Yerel halkaların Cohen-Macaulay ve Arf özellikleri.
Sayılar Toerisi: Frobenius’un Diophant denklemi.
Karmaşık Geometri: Tekil Holomorf Yapraklanmalar.

Öz Geçmiş:
11 Kasım 1954, günü Ankara’da doğdu. Çocukluğu Mamak’da geçti. 1973 yılında Darüşşafaka lisesinden mezun oldu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Matematik bölümünü bitirdikten sonra Kanada’nın Vancouver şehrindeki Üniversity of British Colombia Matematik bölümünde doktora yaptı. Bir süre TÜBİTAK’ın Gebze’deki Marmara Araştırma Merkezi’nde çalıştı. Halen Bilkent Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir