Şeytan ve Genç Kadın

KİTABIN ADI: Şeytan ve Genç Kadın
KİTABIN YAZARI: Paulo Coelho
YAYINEVİ VE ADRESİ: Can Yayınları, İstanbul
BASIM YILI: 1984

1.KİTABIN KONUSU : Kitapta Bescos Köyü’nde yaşayan Chantal ve oraya sonradan gelen genç bir adamın öyküsü anlatılmaktadır.

2.KİTABIN ÖZETİ: İspanya’nın Bescos Köyü’nde yaşayan Chantal , geçimini otelde çalışarak sağlardı. Berta adında bir yaşlı kadın vardı. Kocası öldükten sonra her gün pencereden dışarı bakardı. Köylüler artık bunun bu davranışlarını normal olarak kabul ederlerdi. Ayrıca kocasıyla konuştuğunu da iddia ederdi. Bir gün köye Carlos adında bir yabancı gelir. Herkes onu merak eder. Berta ise onun kötü biri olduğunu tahmin eder. Adamın çantasında birçok külçe altın vardır. Bunların biri hariç hepsini bir yere diğerlerini başka bir yere gömer. Chantal’I cağırır ve ona tek külçe altını gösterir. Eğer köyde biri ölürse diğer altınlarıda vereceğini söyler. Amacı insanların iyi olup olmadığını öğrenmektir. Cahantal haberi köye yayar. Köy halkı düşünür ve en sonunda Berta’yı öldürmeye karar verirler. Berta’yı yakalayarak bağlarlar ve tam öldüreceklerken Chantal gelir. Onlara Carlos’un dediklerini anlatır ve köylüler hatalı olduklarını anlayıp Berta’yı serbest bırakırlar.

3.KİTABIN ANA FİKRİ: bu kitabın ana fikri insanların iyiliğe mi yoksa kötülüğe mi hizmet ettikleridir.

4.KİTAPTAKİ OLAYLAR VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:
Chantal: bescos Köyü’nde yaşayan,geçimini bir otelde çalışarak sağlamaktadır.
Berta: yıllar önce kocası ölmüş yaşlı bir kadındır.
Carlos: Köye giden yabancıdır. Silah fabrikasının sahibidir. Eşi ve çocukları önceden öldürülmüştür.

5:KİTAP HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER: bu kitapta iyi ve kötünün ikilemi evrensel boyutlara ulaşıyor. İyi ile kötü arasındaki savaşı ve insanların Tanrı ile karşılıklı ilişkisi çok iyi bir biçimde ele alınmıştır.

6.KİTABIN YAZARI HAKKINDA KISA BİLGİ: Paulo Coelho. 1947 yılında Brezilya’da doğdu. Yazarlığa başlamadan önce ülkesinde şarkı sözü yazarıydı. Simyacı, Piedra Irmağı Kıyısında Oturdum Ağladım, Şeytan ve Genç Kadın başlıca eserleridir. Batı Avrupa’dan başlayıp İspanya’da Santiago de Compostella şehrinde sona eren geleneksel haç yolculuğunu yaptı. Kendi adıyla kurduğu Paulo Coelho Enstütüsü, ülkesindeki yoksul çocuk ve yaşlılara yardım etrmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir