Simyacı Roman Özeti

KİTABIN ADI: SİMYACI
KİTABIN YAZARI: PAULO COELHO
YAYINEVİ:  CAN YAYINLARI
BASIM YILI: 2000

1.KİTABIN KONUSU :
Bir büyük doğu klasiği olan Mevlana’nın ünlü Mesnevi’nde yer alan bir küçük öyküden yola çıkarak yazılan bu roman, yüreğinde çocukluğunun çarpıntılarını taşıyan bir çobanın hikayesidir. İspanya’dan kalkıp Mısır Piramitlerinin eteklerinde hazinesini aramaya giden çoban Santiago’nun masalsı yaşamının felsefi öyküsüdür.

2.KİTABIN ÖZETİ :
İspanya’da yaşayan çoban Santiago’nun koyunları vardır.Koyunların yünlerini keserek tüccara satar.Kentler, insanlar tanıktan sonra artık çoban olmak istemez. Tüccarın kızını görür.Düşler görüyordu. Yaşlı bir kadına gitti. Yaşlı kadın o’na Mısır Piramitlerine gitmesini,  orada  bir hazine oldğunu ve hazineyi bulup zengin olacağını söyledi.Bunun üzerine yola çıktı.Koyunlarını satar ve üzerinde yüklü bir para vardır.Bir kentten diğerine geçiyordu.Biluriye adlı bir tüccarla tanışır ve onun yanında çalışmaya başlar. Kervanla birlikte ilerliyordu.Simyacı da onlarla birliktedir. Delikanlı, Fatima adında bir kız görür ve etkilenir. Delikanlı Fatima için hazineden vazgeçer ama Simyacı, o’na gelecek dört yılnı anlatır. Delikanlı bunun üzerine ikna olur.Simyacı ile yola devam eder.Savaşçılar onları orduğahlarına götürürler.Şef onlara üç gün süre verir ve yollar.Simyacı hazinenin yerini söyler.Delikanlı kazar ve gerçek hazineyi bulur.

3.KİTABIN ANA FİKRİ:
İnsanların idealleri uğruna herşeyi göze alabildikleri ve inaçları için her türlü fedakarlığa katlandıkları anlatılıyor. Mutluluğun nasıl bulunacağı ve yazğısına nasıl egemen olunacağını anlatıyor.

4.KİTAPTAKİ OLAYLAR VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:

•    SİMYACI : Gizemli birisi. Mutluluk ve erdemlilik için öğütler veren ve yol gösteren bir insandır.

•    DELİKANLI : İnançları için savaşan ve mutluluğu arayan bir çobandır. Mutluluğu için her şeyini harcayan ve onu bulan birisidir.

•    FATİMA : Çöl kızıdır.  Mutluluğu için sabırlı olması gerektiğini bilen bir kızdır. Sevginin gereklerini yerine  getiren ve delikanlının gerçek hazineyi bulmasına yardım eden birisidir.

5.KİTAP HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER :
Kitap mutluluk ve insanın kendi yazgısına egemen olmak için gerekli öğreti  ve tavsiyeleri veriyor.
1.    KİTABIN YAZARI HAKKINDA BİLGİ :
Paulo Cohelho, Rio de Janeiro’da doğdu. Roman yazarlığına başlamadan önce,     oyun yazarı, tiyatro yönetmeni ve sevilen bir şarkı sözü yazarıydı. Cohelho, gençliğinde bir hippiydi. 1986 yıılnda Hristiyanların,  Batı Avrupa’dan başlayıp İspanya’da  Santiago de Compostela kentinde sona eren geleneksel haç yolculuğunu yaptı; bu deneyimini 1987 yılında yayınladığı The Pilgrimage (haç) adlı kitabında yayınladı.
ESERLERİ:

Roman :Simyacı, Brida, Valküller, Piedra Irmağının Kıyısında Oturdum, Ağladım, Beşinci Dağ ve son olarak Şeytan ve Genç Kadın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir