Yüzleri Arayan Adam

KİTABIN ADI: Yüzleri Arayan Adam
KİTABIN YAZARI: Ilgın OLUT
YAYINEVİ VE ADRESİ: REMZİ KİTAPEVİ
BASIM YILI: 2000

1.KİTABIN KONUSU         :

Ölümün ve aşkın insan üzerindeki etkisi.

2.KİTABIN ÖZETİ              :

Başarılı bir tıp öğrencisi olan Efe daha önceden birlikte olduğu Sevi’yi Ankara’da bir trafik kazasında kaybeder. Efe bunun etkisinden 3-4 yıl kurtulamaz. Daha sonra Çiğdem’le tanışır. Tabi Efe bu arada tıpı bitirip doktor olmuştur. Çiğdem ile hiç yaşamadığı duyguları tadan Efe ona iyice bağlanır. Evlenme hazırlıkları yaparken gelen bir telefon Efe’nin kumar borcu olduğunu söyler. Çiğdem de buna inanır ve borcu ödemek için adamı eve çağırır, gelen adam Çiğdeme’e zorla sahip olur ve Efe’yi öldürmekle tehdit eder. Bu pişmanlıkla İstanbul’a ailesinin yanına kaçar. Efe’nin tüm bu olanlardan haberi yoktur. İstanbul’a Çiğdem’in yanına giden Efe Çiğdem’e neden kaçtığını sorunca Çiğdem herşeyi anlatır. Asıl terslik Efe’nin hayatında hiç kumar oynamamış olmasıdır. Bütün bu olanların, daha sonra polislerden öğrenir bu pisliği yapan bir sapıktır. Efe ikinci defa sevdiği insanı kaybetmesi ile  ruhsal açıdan çöker ve tedaviye başlar.  Efe’nin doktorunun ve stajyer öğrencisinin çabasıyla Efeyi iyileştirmeye başlarlar.

3.KİTABIN ANA FİKRİ      :

Aslında  dünyanın en mantıklı insanları bile zaman zaman mucişzelere inanmak isterler.

4. KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:

EFE                :Başarılı bir öğrenci be doktor, karşısındaki ansana değer veren duygusal.

ÇİĞDEM        :Dağınık olmasına rağmen başarılı, çok güzel ve  çekici bir kadın.

BURÇAK      :Ufaklığından beri psikiyatrist olmak isteyen meraklı, araştırmacı, hocasıyla evlenen bir kadın.

TEOMAN       :Efe’nin doktoru, başarılı ve yardım sever Efenin iyileşmesinde en etkili rol sahibi.

OLAYLAR     :Kitapta geçen tüm olaylar zaten yaşanmış çok zor ancak gözümüzde böyle olayların olmaması da imkansız değildir.

ŞAHISLAR   :Kitapta seyreden olayların gerçek olması kişilerinde gerçek olduğuna kanıttır.

5.KİTAP HAKKINDAKİ ŞAHSİ GÖRÜŞLER:

2531-Yuzleri-Arayan-AdamSıradışı yaşanmış gerçek ,bir hikaye belki de yazarın deyimiyle bir efsane karşılıklı ilişkilerin, üniversite yaşamının ve hasta ile doktor arasındaki diyaloğu anlatan akıcı, nefes kesen, heyecan verici bir kitap.

6.KİTABIN YAZARI HAKKINDA KISA BİLGİ:

1969 yılında İzmir’de doğdu.1987’de Bornova Anadolu Lisesi’ni 1993’te Cerrahpaşa İngilizce Tıp Fakültesini bitirdi. Hacettepe Üniversi’nde İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji İhtisası yaptı. Asistanlığı sırasında yazdığı ilk romanı büyük ilgi uyandırdı va 2000 yılı, Dünya Aktüel Ödülleri Çok satan roman Ödülünü aldı.Yüzleri Arayan Adam ikinci romanıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir