Roman Yazmak Çok Mu Zor?

Roman yazmak bu kadar çok mu zor diye bir soru soralım ve cevabını birlikte bulalım. İyi bir romancı olmak için önce İyi bir okuyucu olmak gerekir. Çünkü yazabilmek için önce hayatı, tabiatı ve de yazılmış kitapları iyi okumak gerekir. Burada önemli olan nokta da hayatı iyi okumak noktasıdır. Çok iyi bir kitap okuyucusu olabilirsiniz. Fakat iş hayatı okumaktan geçer. Hayatın size kazandırdığı tecrübeler ve hayatın sizden alıp götürdü kıymet ve değerler sizin yazma noktasında nerede olduğunuzu gösterecektir.

Bu yüzden Yunus Emre “Okumaktan mana ne, Kişi Hakkı bilmektir.” demiştir. Bu doğrultuda hayatı iyi okuduktan sonra onu yazabilmek için de iyi bir kalem gerekir. Kaleminizin gücü yazarlığınızın özü olacaktır.

Tüm bunları göz önüne aldığımızda iyi bir yazar olmanın iyi bir okuyucu olmaktan geçtiğini anlatmaya çalıştık. Peki sizce iyi bir yazar olmak için başlıkta da sorduğum soruyu tekrar ederek roman yazabilmek için neler gerekmektedir?

Yani roman yazmak çok mu zor? Cevaplarınızı bekliyorum.

4 Replies to “Roman Yazmak Çok Mu Zor?”

  1. İyi bir roman yazabilmek için sadece İyi bir okuyucu olmak yetmez. Yetenek ve emek ister. Öncelikle iyi bir kurgu bilgisi olması lazım ve bu kurgu etrafında sağlam bir olay örgüsü ve doğal bir zaman süreci uygulanmalıdır.

  2. Romanda en önemli unsurlardan bir tanesi kurgudur. Kurguyu oluşturabilmek için de güçlü bir birikim ve duygusal kültür gerekmektedir. Okuyucunun ruhuna hitap edebilmek için romanın omurgasının sağlam ve dinamik olması gerekir. Kurgudaki sağlamlık olay örgüsünü güçlendirecektir ve böylece okuyucunun merak unsuru daha zengin tutulacaktır. Tüm bunları göz önüne aldığımızda Roman yazmak bir sanattır. Bu sanatı icra edebilmek için bence de güçlü bir birikime sahip olmak gerekir.

  3. Roman yazmak bir sanattır. Bu sanatın icrası için önemli olan sağlam olmasıdır. Sağlam bir temele ve iyi bir kurguya sahip Roman okuyucuya daha hızlı ve etkili ulaşacaktır. Bakımdan Roman yazmak zordur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir