Meleklere Mekân Evler

Meleklere Mekân Evler

Allah Teâlâ, Hz. Âdem (aleyhisselâm) ile Hz. Havva annemizi ülfet etmeleri için cennette beraber eyledi. Unutmayalım ki cennet-i a‘lâdan daha yüce bir makam, ondan daha nurlu bir lezzet, ondan daha tatlı bir ülfet yoktur. Bu böyle olmakla beraber Allah Azîmüşşan cennet gibi nuranî bir mübarek mekânda Hz. Âdem’i Havva annemizle ülfet etmesi, gönlünü dinlendirmesi için bir kılmıştır.

Eğer aile, evliliğin bu nuranî hikmetini, şu latif olan halini bilmezse o insanların ailesinde dirlik düzen ortadan kalkar. Şeytan iğvâsını artırır, kalpleri ifsat eder, nefisleri azdırır. Çocuklar yaralı kuş gibi evde çırpınır. “Annem babama ne der? Babam anneme şimdi ne der? Hangisinden kötü söz, hangisinden çirkin laf çıkar?” diye düşünüp dururlar. O çocukların gönülleri, esaretteki müminin hali gibidir.

Çocukların huzurlu ve sıhhatli olması, İslâm’ı sevmesi, yuvadaki dirliğe bağlıdır. Anne baba âdil ise, birbirlerine lutufla ihsanla konuşuyorlarsa, şefkatle, merhametle, güle güle, tatlı tatlı bakıyorlarsa o ev meleklerin ibadet yeri olur. Allah Teâlâ da o eve rahmet nazarı ile bakar.

Semerkand Takvimi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir