Bağırmayan Çocuklar

Bağırmayan çocuklar mı? Her evin neşesidir çocuklar.. Onların çığlıkları bazen anne ve babalarını çileden çıkarsa da mutlulukları her şeyin ötesindedir. Davranış bozukluğu gibi düzeltilebilir aksaklıklar da çoğu zaman üzer ebeveynleri..

Bazen bir bakış, bezen bir gülüş bazen de sıcak bir sarılma her şeyi bitirebilir.. Çocukların duygu dünyasına hitap eden her cümle onların kapılarını size sonuna kadar açacaktır..

Bağırmayan Çocuklar adlı eseri okuduğunuzda ailenizden bir şeylerin burada olduğunu anlayacaksınız. Yazar Hatice Kübra Tongar bu eserinde çocukların diliyle annelere şöyle sesleniyor:

Merhaba anneciğim,

Benim, yavrun.

‘Kim olduğunu zaten biliyorum’ deme. Çünkü bence henüz yakından tanışmadık seninle. Beni tanımak için yeterince çaba sarf etmedin bence.

Eğer tanışmış olsaydık ağladığımda, inatlaştığımda, korktuğumda, tepki gösterip öfke duyduğumda sana bir şeyler anlatmaya çalıştığımı fark ederdin. Hareketlerime değil, onların altındaki asıl sebebe odaklanırdın. ‘Beni üzmek için yapıyor’, ‘Sırf benimle inatlaşmak için uğraşıyor’ diye düşünmezdin o zaman… Her davranışımın altında masum bir ihtiyaç olduğunu hissederdin.

İşte artık seninle tanışalım diye, bu kitabı bırakıyorum ellerine…

Beni tanıdıkça daha da çok seveceğini, gelişimime destek vereceğini, elimden tutup hayat yolumda birlikte yürüyeceğini biliyorum.

Ve yaptığın ya da eksik kaldığın her bir yönünle birlikte, seni çok ama çok seviyorum.

Peki ya size seslenen evlatlarınıza nasıl mukabelede bulunuyorsunuz? Onları anlayabiliyor musunuz? Varlıkları size güç veriyor mu? Bu tarz soruları kendinize sormanın vakti geldi.. Sorun ve sahip olduklarınız için şükredin.

Eser hakkında bilgiler:

Yayın Tarihi: 08.05.2019

Baskı Sayısı:10. Baskı

Dil: TÜRKÇE

Sayfa Sayısı:192

Boyut:15.5 x 23 cm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir