Bu Yılın Çok Satan Kitapları

Yıl boyunca en çok satan kitapları sizler için derlemeye çalıştık. Kitap kurtlarının vazgeçilmezleri olmuş eserler mi yoksa ihtiyaca göre kaynak kitaplar mı birlikte inceleyelim. İnternet üzerinden yaptığımız araştırmaya göre bu yılın (2018) en çok satan eserleri arasında ilk sıralarda İlber Ortaylı‘nın Gazi Mustafa Kemal Atatürk adlı kitabı göze çarpıyor. Başka bir eser de Stefan Zweig imzalı Olağanüstü Bir Gece karşımıza çıkıyor.

Olağanüstü Bir Gece, seçkin bir burjuva olarak rahat ve tasasız varoluşunu sürdürürken giderek duyarsızlaşan bir adamın hayatındaki dönüştürücü deneyimin hikâyesidir. Sıradan bir Pazar gününü at yarışlarında geçirirken, belki de ilk kez burjuva ahlakından saparak “suç” işler. Böylece yeniden “hissetmeye” başladığını, kötücül ve ateşli hazları olan gerçek bir insan olduğunu fark eder. İçindeki haz dolu esrime, aynı günün akşamında onu gece âleminin son atıklarının arasına, “hayatın en dibindeki lağımlara” sürükleyecek, varış noktası ise ruhani bir uyanış olacaktır.

Çok Satan Kitaplar Çok Okunuyor Mudur?

Bu sorunun cevabını henüz bilmiyoruz..

Bu kısa tanıtımdan sonra diğer bir eser olan Şermin Yaşar’dan Göçüp Gidenler Koleksiyoncusu adlı eser ilk sıralarda yerini aldığını görmekteyiz. Tanıtım bülteninde ise şu ifadeler yer almaktadır:

Hayat ne biriktirir bizim için?

Kırık dökük aşklar, yaşanmamışlıklar, olmamışlıklar, bir çocukluk anısına teğellenmiş hüzünler, aşkın sonsuz bekleyişleri, ayrılıklar, kentler, köyler, yollar, rüzgârlar, gündoğumları, biraz keder, biraz da neşeyle çatılmış evler… Hayat bizim için saklamaya hazır olduklarımızı, bize yakışanları, ihtiyacımız olanları ve bizi büyütecekleri, bizi biz edecekleri biriktirir…

“Göçüp Gidenler Koleksiyoncusu gidenler için bir ağıt, kalanlar içinse bir şiir, biriktirilmiş insan öyküleri…

Şermin Yaşar, Göçüp Gidenler Koleksiyoncusu’nda o çok özlediğimiz “insan”a bütün görkemiyle geri döndürüyor bizi. Hazırlayın yüzünüzü. Gülüşünüzün yanına biraz da keder koyun, okurken biraz ondan alacaksınız, biraz bundan. Kıtlama çay içer gibi…”

Birçok eser yayın hayatına merhaba derken siz kandi zevkinize göre bir kitap seçin ve mutlaka okuyun..Sayfalardan korkmayın ve usanmayın..Deneyin en azından..Şimdi iyi okumalar diliyoruz.

 

2 Replies to “Bu Yılın Çok Satan Kitapları”

  1. Ilber hocanın eserleri her zaman en çok satanlar içerisinde yer alıyor. Hepside güzel kitaplar leyla ile mecnun u okuyorum bu sıralar oda çok güzel dizisinide izlemiştim

  2. Merhaba,
    Bence çok satanlar çok okunanlar değildir. Çünkü bazı kitapların reklam ve satış taktikleri var. Buna göre bazen bir kitap elden ele çok kez okunabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir