Toprak Uyanırsa – Geniş Özeti ve Ayrıntılı Tahlili

KİTABIN ADI: TOPRAK UYANIRSA
KİTABIN YAZARI: ŞEVKET SÜREYYA AYDEMİR
YAYINEVİ VE ADRESİ: REMZİ KİTABEVİ – İSTANBUL
BASIM YILI: 1993

Toprak Uyanırsa Romanının Geniş Özeti ve Ayrıntılı Tahlili

1.KİTABIN KONUSU

Bir öğretmenin emekli olduktan sonra başından geçen olayları;bir öğretmenin görevlerini,yapması gereken şeyleri anlatan bir kitaptır.

Toprak Uyanırsa Romanının Geniş Özeti ve Ayrıntılı Tahlili
Toprak Uyanırsa Romanının Geniş Özeti ve Ayrıntılı Tahlili

2.KİTABIN ÖZETİ

Olayın içinde geçen öğretmen,aslında emekli olmuş vurdumduymaz bir öğretmendir. Fakat emekli olduktan sonra zamanını bunca sene ne kadar boş şeyler içinde harcadığını anlar. Emekli olmadan önce kurduğu hayallerin hiçbiri gerçekleşmez.eğitim müdürü ile konuşmaya gider. Eğitim müdürü ona bir köyde öğretmenlik yapabileceği müjdesini verir.

Gittiği köy tahmininden kötü çıkar.geri dönmek ister fakat bunu yapamaz. Çünkü oradaki insanları çok sevmiştir ve onlar için bir şeyler yapmak ister. Köyde ilk olarak ilgilendiği yer okuldur. Daha sonra köyün başına dert olan bataklığı kurutur. Bunları yaparken de başından birçok olay geçer.

Köyü çok iyi bir duruma getirir. Öyle ki artık köye yabancılar gelmeye başlar.insanlar iş sahibi olurlar. Öğretmen hayatının en verimli yıllarını burada geçirir. Köyde köy odaları açılır, bir eğitim seferberliği başlar. Köyde yıllardır yapılamayan nüfus sayımı bile yapılır. Artık Ekmeksizköy için yeni ufuklar açılmıştır.

3.KİTABIN ANA FİKRİ

İnsan sırlar içinde yaşar ve bunu fark edemez. Fakat etrafındaki insanlara ilgi gösteren sosyal insanlar bunu keşfederler ve hayattan tat almaya başlarlar.

4.KİTAPTAKİ OLAYLARIN,ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ

EKMEKSİZKÖY ÖĞRETMENİ: Vatansever,sosyal,insanlarla çok iyi iletişim kurabilen bir insan.
HOCA EFENDİ: Kooperatifçiliğe merak sarmış,kendi yağında kavrulan bir insandır.
MUHTAR: Öğretmenin köye gelmesinden beri ona yardım eden, dürüst, vatansever bir insandır.

5.KİTAP HAKKINDAKİ GÖRÜŞLER
Kitap sade bir dille yazıldığı için anlaşılması kolay bir kitaptır.Olaylara yaklaşım tarzı diğer kitaplardan daha güzel ve daha farklıdır.Herkesin okumasını tavsiye ederim.

6.KİTABIN YAZARI HAKKINDA KISA BİLGİ
Şevket Süreyya aydemir eski bir öğretmendir. Bu öğretmenlik görevi sırasında o, çalışmalarının niteliği ve başarısı üzerinde öyle bir takdir belgesine de mazhar olmuştur ki, bu belge, fani hayatında, her Türk’ün bir şeref tacı ve bir ülküsü sayılabilir. Bu takdir, Gazi Mustafa Kemal’in, Şevket Süreyya’nın hem eğitim başarıları hem de şahsiyeti üstündeki üstün ve pek eşi olmayan yazılı ifadeleridir.

Tek Adam, Suyu Arayan Adam, Toprak Uyanırsa en önemli eserlerindendir.

One Reply to “Toprak Uyanırsa – Geniş Özeti ve Ayrıntılı Tahlili”

  1. Bu kitap ‘köy’e Ankara’dan bakılarak, hayal edilerek, idealize edilerek yazılmıştır. Aydemir, biyografisine bakılırsa; Anadolu’da hemen hiç bulunmamıstır. Zaten olayların gelişimi de gerçek olamayacak kadar olumludur. ‘Romanların Anlattığı Köy’ bölümündeki çözümlemeleri, ‘köy’ü hiç bilmediğini açıkça ortaya koyar. Bu bölümde sadece ifrat ve tefrit vardır. Anlatıldığı kadar iyi bir kitap olmadığını üzülerek gördüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir