Bağırmayan Anneler

Bağırmayan Anneler adlı kitaptan kesitler sunalım önce…

Anneniz Size Bağırıp Döver Miydi?

Benim küçüklüğümde çocukları dövmek, hakaret etmek, bağırmak ‘normal’ kabul edilen bir ebeveynlik davranışıydı. Aileler çocuklarına bu davranışlarda bulunduklarında, şimdinin annelerinin yaşadığı pişmanlık, vicdan azabı ya da hatayı telafi etmek gibi duygular yaşamazlardı. Çünkü o dönem ‘kızını dövmeyen dizini döver’, ‘dayak cennetten çıkmadır’ dönemiydi. Öyle öğrenmişlerdi. Çocuk hata yaptığında ceza verilmeliydi, hatta ceza ne kadar büyük olursa o kadar iyiydi. Mesela çocuğu dövmek demek, ‘bak bu davranışın çok yanlış, o kadar ki seni dövüyorum, canını yakıyorum ki bir daha yapmayasın’ demekti.
İşin ironik kısmı, geçmişe dönüp baktığımızda annelerin ya da babaların bizleri dövdüğü, bağırıp çağırdığı, aşağılanmış hissettirdiği anları gözlerimiz dolarak hatırlıyor olmamıza rağmen, neden yaptıklarını –yani vermek istedikleri dersi- hatırlamıyor olmamız. Eminim sizler de belli şeyler hissediyorsunuzdur: Ebeveynin vermek istediği ders unutuldu gitti. Geriye sadece yenilen dayakların ve işitilen azarların soğuk anıları kaldı.
İşte bu kitap tam da bunun için yazıldı. Evlatlarımız yıllar sonra geriye dönüp baktıklarında yanaklarına atılmış bir tokadın soğukluğundan çok, yüreklerine dokunan bir annenin sıcaklığını hissetsinler diye…

O zaman gelin hep birlikte; Niyet Ettik Niyet Eyledik Bağırmayan Anneliğe…

176 sayfalık kitabın yazarı Hatice Kübra Tongar’dır. Bağırmayan Anneler adlı eser Hayy Kitap’tan çıkmış. Çok Satanlar arasında yer alıyor.
Tüm annelere iyi okumalar.

7 Replies to “Bağırmayan Anneler”

  1. Buradaki mesele orta yolu bulmaktır. Her anne kendi çocuğunu çok iyi tanır ve ona göre davranır. Burada önemli olan çocuğu düşman görmek değil annenin duygularına hakim olarak öfkesinin ve sevgisini dengeli bir şekilde kullanmasına bağlıdır.

  2. Anneler çocuklarına Yerine göre bağırabilir de. Burada önemli olan dengeyi iyi kurmak ve çocuğa neyin yanlış Neyin doğru olduğunu iyi bir şekilde ve anlayacağı şekilde üretmektir. Bu konuda annelere tavsiyem çocuğunuzla iletişiminizi iyi ve sağlam tutun. Yerine göre bir dert ortağı Yerine göre ise bir arkadaş olabilmelisiniz.

  3. Bu devirde çocuk yetiştirmek gerçekten çok önemli ve bu kitap ebeveynlere güzel şeyler katıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir