Özgürlük Korkusu – Erich Fromm

Sizce özgürlük nedir? Hiç düşündünüz mü bu çokça ifade edilen kavramı? Herkes özgür olmak istiyor sorumluluklarını unutarak. Peki ya havada uçan bir martı da özgür müdür? Özeniyoruz ve diyoruz ki bir kuş kadar özgür olsam diye.. Özgürlükten korkar mısınız? Özgür olmak zor mudur?

Tüm bu soruları cevaplamadan önce şu kitabı bir kere de olsa okuyun derim. İşte o kitaptan bazı satırlar:

Özgürlük Korkusu, çağdaş insanın kişilik yapısına, psikolojik ve sosyolojik etkenler arasındaki iç-etkileşim sorunlarına ilişkin bir çalışmadır. Özgürlüğün çağdaş insan için taşıdığı anlam üzerinde durmaktadır.
“Bu kitabın savı, ona aynı anda hem güvenlik veren hem de onu sınırlayan bireysellik öncesi toplumun bağlamından kurtulan çağdaş insanın, kendi bireysel özünün gerçekleşmesi gibi olumlu bir anlamda; yani kendi zihinsel, coşkusal ve duyusal potansiyellerinin dile gelmesi anlamında bir özgürlük kazanmış olmadığıdır. Ona bağımsızlık ve ussalık kazandırmış olmasına karşın özgürlük, onu yalıtmış ve böylece kaygılı ve güçsüz kılmıştır. Bu yalıtım kaçınılmaz bir şeydir ve bireyin bu durumda karşı karşıya kaldığı seçenek, ya kendi özgürlüğünün yükünden kaçıp yeni yeni bağımlılıklara ve boyun eğmelere sığınmak ya da insanın eşsizliğine ve bireyselliğine dayanan olumlu özgürlüğün tam olarak gerçekleştirilmesi doğrultusunda ilerlemektir.”

Çevirmen: Selma Koçak
Yayın Tarihi 2013-11-08
Baskı Sayısı 2. Baskı
Dil TÜRKÇE
Sayfa Sayısı 244

 

3 Replies to “Özgürlük Korkusu – Erich Fromm”

  1. Özgürlük sorumluluğun anahtarıdır. Anahtar açık kapılar için değildir. Tüm kapılar sevmekle açılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir