Mirac Kandili

Receb ayındaki bir diğer mübarek gece de Mirac kandilidir. Mi’rac, “yukarı çıkmak, yükselmek” anlamına gelir. Peygamber Efendimiz’in (sallallahu aleyhi vesellem) göğe yükselerek Cenâb-ı Mevlâ’nın huzuruna kabul edildiği için bu geceye Mirac gecesi denmiştir.

Hz. Peygamber hicretten bir buçuk yıl kadar önce Receb ayının yirmi yedinci gecesi, Cebrâil (aleyhisselâm) vasıtasıyla Mekke’den alınmış, oradan Kudüs’deki Mescid-i Aksâ’ya getirilmiş, burada peygamberlere imam olup namaz kıldırdıktan sonra Rabbü’l-âlemîn’in huzuruna çıkarılmış ve pek çok ilâhî ihsanla aynı gece geri dönmüştür.

İmâm-ı Rabbânî hazretleri (kuddise sırruhû) diyor ki: “Resûlullah (sallallahu aleyhi vesellem), Mi‘rac gecesinde zaman ve mekân dairesinden çıktı. Ezel ile ebedi, ‘bir an’ olarak buldu. Başlangıcı ve sonu bir noktada birleşmiş gördü.” Bu mübarek geceyi ibadetle, gündüzünü de oruçla geçirmelidir. Bu gece namaz kılmalı, Kur’ân-ı Kerîm okumalı, dua, tövbe etmeli, sadaka vermeli, müslümanları sevindirmeli, yaptığımız hayırlı işlerin sevabını ölülerimize de hediye etmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir