Meddah Yusuf Duru

Kendi dilinden Meddah Yusuf Duru’nun biyografisi:

1967 yılında Konya’da doğdum. İlk,orta, lise ve üniversite tahsilimi Konya’da tamamladım.

meddahİlkokul üçüncü sınıfta bir temsilde üstlendigim basit bir monologya ile basladı tiyatro sevdam ve o günden bu yana, Türkiye’nin tüm şehirlerinde ve Almanya başta olmak üzere, Hollanda, Belçika, İsviçre, Danimarka, İsveç, Lüksenburg, İngiltere ile bir çok avrupa ülkesinde, Avustralya’da, Geleneksel Türk Tiyatrosu’nun Meddah, Nasreddin Hoca, Orta Oyunu, Karagöz gibi dallarını sergiledim.

Geleneksel Türk Tiyatrosu sevdam 1995 yılında başladı. O günden sonra tiyatro sanatının bu dalı ile çok daha yakından ilgilenmeye, araştırmalar yapmaya başladım. Meddahlığı kendime meslek olarak seçtim ve bu konuda yaptığım ciddi araştırmalar sonunda edindiğim bilgi birikimi ile sahne almaya başladım.

2010 yılında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlıgı Arastırma Egitim Genel Müdürlügü’nce olusturulan heyet tarafından Sivas şehrinde Buruciye meydanında, Ramazan ayına özel “Buruciye Yaz Akşamları” etkinliği kapsamında icra ettiğim, meddah, karagöz ve orta oyunu gösterileri esnasında tespitim yapıldı.

Aynı yıl içinde Bakanlık nezdinde olusturulan seçici kurul tarafından Geleneksel Türk Tiyatrosu’nun Meddah Kültürünü layıkıyla
temsile ve gerekli bilgi birikimine haiz oldugumuz tespit edilerek, Somut Olmayan Kültürel Miras Tasıyıcıları proje kapsamında T.C. Kültür Bakanlıgı nezdinde “Geleneksel Tiyatro Sanatçısı Meddah” ünvanı resmi olarak verildi. Ayrıca yine 2010 yılında Unesco tarafından “Somut Olmayan Kültürel Miras Tasıyıcı Dünya Sanatçısı” olarak kabul edildim.

Halen Türk Halk Kültürü ve Geleneksel Türk Tiyatrosu icra sahasında önemli bir yeri olan Meddah Kültürü ile birlikte Orta Oyunu, Karagöz ve Hikayeci örnekleri ile Nasreddin Hoca karakterini sahnelemek marifetiyle hem Türkiye’de, hem Avrupa’da turneler ve gösterilerde kültür elçisi ve temsilcisi olarak çalısmaya devam etmekteyim.

Meddah-ı Fakir
Yusuf Duru

One Reply to “Meddah Yusuf Duru”

  1. Sevgili Yusuf Bey gerçekten çok önemli bir görev ve çok önemli bir misyon ifa etmektedir. Ona ne kadar çok teşekkür etsek azdır. Çünkü bir milletin tarihinin en önemli ürünlerinden biri olan ve en önemli kültür hazinelerinden biri olan meddahlık işini hem güzel bir şekilde hem de başarılı bir şekilde yerine getirdiği ve de gelecek nesillere aktardığı için ona minnettarım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir