Yenilenme Zamanı

Yenilenme Zamanı

Rahmet ve oruç ayı ramazan, kardeşlik ve sevgi bağlarının güçlendiği, ruhlarımızın güzel telkinlere ve uyarıcı öğütlere açık olduğu bir aydır. Bu ayda manevi duygularımız yeni bir canlılık kazanır. Birlik ve beraberliğimiz daha güçlenir.

Yenilenme Zamanı

Oruç her türlü kötü istek ve arzuların önünde mümini koruyan bir kalkan gibidir. Oruçlu mümin açlığın ne demek olduğunu kavrayarak, sabır ve yardımlaşmayı kendi nefsine uygulayarak öğrenir. Haram ve taşkınlıklardan uzak durur. Kendisine verdiği çeki düzen içinde yaşadığı toplumun da huzuruna katkı sağlar.

Orucun Farkı

Kur’an’ın bu ayda indirilmiş olması yanında Ramazan ayını özel kılan farklılık, bu ay için farz kılınan oruç ibadetidir. Oruç ibadetini diğerlerinden ayıran özelliklerin başında da, gösterişten uzak ve yalnız Allah rızası için yapılabilecek bir ibadet olması gelir. Çünkü namaz gizlenemez, görülür. Hacca giden bilinir. Zekât veren de saklanamaz, duyulur. Oysa oruç, görülmekten, duyulmaktan, bilinmekten uzaktır. Yani sadece Allah içindir. Mükâfatının da bizzat Rabbimiz tarafından verileceğini Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem) müjdeliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir