Osmanlı İmparatorluğu’nda Askeri İsyanlar ve Darbeler

Yayın Tarihi: 06.07.2018
ISBN : 6054052202
Baskı Sayısı: 6. Baskı
Dil: TÜRKÇE
Sayfa Sayısı: 368

Osmanlı İmparatorluğu'nda Askeri İsyanlar ve Darbeler
Osmanlı İmparatorluğu’nda Askeri İsyanlar ve Darbeler

Darbe yani askeri isyan son zamanlarda artık gençlerin de aşina olduğu bir kavram haline geldi. Tarihten günümüze darbe olaylarına bakıldığında hep tekerrürler ve acılar görülmüştür. Bazen bastırılmış bazen ise darbeciler başarılı olmuştur.

Osmanlı Döneminde ise darbe adına neler yaşandığı bu eserde sizlerle buluşuyor. Tarihin en ilgi çekici yanlarından birini Erhan Afyoncu okuyucularına aktarıyor.

Kitaptan bir bölüm:

Cumhuriyet döneminde demokrasinin işleyişi sık sık darbelerle kesildi. Aslında bu bizim eski bir geleneğimiz. Osmanlı İmparatorluğu’nda askeri isyanlar ve darbeler, Fatih Sultan Mehmed’in ilk hükümdarlığı zamanında 1446 Buçuktepe İsyanı ile başlar ve 1913’teki Bâbıâli baskınıyla sona erer. Neredeyse Fatih Sultan Mehmed’den sonra isyanla yüzleşmeyen Osmanlı padişahı yok gibidir. 36 Osmanlı padişahından 12’sinin isyan ve darbeyle tahtını kaybettiği gözönüne alındığında durumun vahameti daha iyi anlaşılır.


Günlerce, hatta aylarca devam eden isyanlar İstanbul halkına korkulu günler yaşatıyor, günlük hayat tamamen felç oluyordu. İsyanlar zaman zaman o kadar ileri boyutlara ulaşıyordu ki, bazen devlet adamlarının cesetleri köpeklere yem ediliyor, bazen sadrazamların kelleleri alınıyor, bazen de padişahlar acımasızca katlediliyorlardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir