Dış Görünüş Çok Mu Önemli Yoksa İç Güzellik Mi?

Dinimiz iyi insanı sûreten değil sireten, yani ahlâken olgunlaşmış insan olarak tanımlar. Hadis-i şerifte buyurulur: “Allah Teâlâ sizin görünüşünüze ve mallarınıza bakmaz, kalplerinize ve amellerinize bakar” (Müslim). Bir insanın dış görünüşü itibariyle bugünün “iyi insan” kalıbına uymuyor olması, onun iyi insan olmadığını göstermez. Elbette bugünün anlayışının da ciddi şekilde sorgulanması gerekir.

Dış Görünüş

Dış Görünüş Önemli Mi?

Giyimi, kuşamı, konuşması ve tavırlarıyla göz dolduran, saygın, prestijli, eğitimli kişiler, mesela yalancı ve ikiyüzlü olabilir. Beri taraftan dış görünüşü iyi olmayan, fakat takva yönünden son derece olgun kişilerle karşılaşmak mümkün. Dinimiz dış görünüşte temizliğe, inceliğe, rahatsız edici olmamaya önem veriyor. Fakat, “Sizin Allah yanında en değerli olanınız, en takvalı olanınızdır” buyuruyor.

Hadis-i şerifte de bildirildiği üzere, “Nice zayıf ve yırtık elbiseli kimseler vardır ki Allah’a yemin verip ondan ne isteseler, Allah yeminlerinin gereğini yerine getirir” (Hâkim, el-Müstedrek, 3/292).

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir